Emisja i higiena głosu

Zajęcia z emisji i higieny głosu przeznaczone są przede wszystkim dla osób posługujących się głosem na co dzień i w związku z tym mającymi z nim problemy. Terapia głosu polega na:

  • rozwijaniu mechanizmów świadomego używania głosu
  • koordynacji układów fonacyjnego, oddechowego i artykulacyjnego
  • kształtowaniu prawidłowej kondycji głosu i przekładaniu jej na efektywność pracy

Dobra emisja głosu oznacza uzyskanie najlepszej nośności głosu i jego pełne brzmienie, przy jak najmniejszym obciążeniu wiązadeł głosowych, czyli przy minimalnym wysiłku. O złej kondycji swojego głosu dowiadujemy się najczęściej w momentach, gdy odmawia nam on posłuszeństwa – w trakcie przeziębienia, chorobach infekcyjnych lub na skutek długiego mówienia, zdenerwowania, a także, gdy pragniemy wydobyć z głosu jego elementy jakościowe i ilościowe (odpowiednia modulacja, intonacja, nośność, tembr oraz eksploatowanie i wytężanie głosu przez wiele godzin). Warto zatem pomyśleć o profilaktyce głosu i poświęcić czas najstarszemu instrumentowi świata, gdyż na optymalnie skuteczną i natychmiastową pomoc może być już za późno.

Różnorodnością barwy głosu można tworzyć półcienie i malować niedomówienia. Jeśli chcesz, aby i Twój głos stał się Twoją wizytówką, język stał się giętki i wyćwiczony, a wypowiedzenie słów (tych lub podobnych): Pocztmistrz z Tczewa nie sprawiało problemów to zapraszam na zajęcia z emisji i higieny głosu – SOS głos!